Jaki wybrać alarm do domu?

alarm do domuDla właścicieli domów i mieszkań kwestia bezpieczeństwa jest rzeczą podstawową, dlatego każdy, kto chce skutecznie zabezpieczyć się przed włamaniem lub losowym wypadkiem powinien poznać możliwości współczesnych systemów alarmowych. Producenci i specjaliści zdążyli już wypróbować wiele konfiguracji, klienci wyrazili tysiące opinii i z tego powstało setki propozycji konfiguracji systemów alarmowych. Aby się w tym połapać opiszemy podstawowe elementy jakie możemy dobrać do systemu alarmowego chroniącego dom i posesję.

Podstawowy system alarmowy

Zupełnym minimum dla systemu alarmowego, który ma skutecznie chronić nasze mieszkanie przed wtargnięciem osób niepowołanych jest możliwość wykrywania ruchu oraz wykrycie hałasu.  Zarówno w przypadku naszej nieobecności jak i przykładowo obniżonej czujności podczas snu system musi zapewniać szczelną barierę, która sprawi trudność ale zarazem zachowa możliwość programowania stref aby wyjście do łazienki kiedy alarm jest uzbrojony, nie wiązało się z  uciążliwymi konsekwencjami. Dlatego alarm powinien mieć podstawowe funkcje takie jak wykrywanie ruchu oraz wykrywanie zbicia szyby – zrealizuje to system alarmowy w oparciu o czujniki ruchu oraz czujniki stłuczeniowe – reagujące na hałas zbicia szkła. Dla zapewnienia wygody stosowania, centrala alarmowa powinna pozwalać na możliwość wyznaczenia stref działania alarmu. Uzupełnieniem tego zestawu będą manipulator alarmowy do programowania opcji, syngalizator – urządzenie, które wygeneruje dużo dźwięku podczas wykrycia włamania, co może spłoszyć potencjalnego napastnika. To jednak nie koniec, alarm może spełniać dużo większą rolę w systemie zabezpieczeń domu i jego otoczenia.

Czujniki ruchu PIR oraz dualne PIR-mikrofalowe

Zupełną podstawą systemów alarmowych stosowanych w domach i mieszkaniach stanowią czujniki ruchu, które są w stanie reagować na przemieszczenie się obiektów emitujących promieniowanie cieplne w polu obserwacji detektorów. W większości prostych zastosowań wystarczające są klasyczne czujniki ruchu PIR, których zasada działania oparta jest na detekcji obiektów wydzielających emisję promieniowania podczerwonego. Zdarza się jednak, że takie czujniki wariują w przypadku klimatyzacji bądź innych źródeł zaburzających pracę czujników i powodujących fałszywe alarmy. Dla podniesienia skuteczności i trafności systemu w domach wyposażonych w klimatyzację i systemy grzewcze zaleca się stosowanie dualnych czujników PIR +MW (czujników mikrofalowych).

Zbliżeniowe czujniki kontraktonowe

Najlepszy sposób na wykrycie przemieszenia np. otwieranej ramy okiennej zapewniają  – tzw. czujniki kontraktonowe, które to wykrywają względny ruch elementów składających się na czujkę i wysyłają informację do centrali alarmowej o podejrzanym zjawisku w okolicy działania detektora. Czujniki magnetyczne są stosowane jako bardzo skuteczny sposób ochrony domu przed wejściem intruza przez okna lub drzwi balkonowe.

Czujniki gazu to bezpieczny sen

System alarmowy to nie tylko ochrona przed włamaniem, alarm w domu to inwestycja również w bezpieczeństwo o szerszym spektrum znaczeń. Biorąc pod uwagę bardzo wysokie wskaźniki zatruć – szczególnie w czasie zimy, kiedy dochodzi do pożarów oraz zaczadzeń na skutek wadliwej wentylacji i niesprawnych piecyków gazowych, istotnego znaczenia nabiera możliwość dodania czujników wykrywających pojawienie się trujących substancji chemicznych. Tym samym do alarmu możemy dodać system czujników wykrywających pożar, dym, czad (tlenek węgla), gaz ziemny (propan – butan) i wiele podobnych. Stawia to potencjalnego użytkownika, przed wyborem najbardziej dostosowanym do potencjalnych niebezpieczeństw. Słowem podsumowania, czujniki związane z wykrywaniem trucizn i pożaru mogą okazać się dużo ważniejsze, gdyż chronią ludzkie zdrowie a niejednokrotnie życie.

Czujki zalania, czujniki ratujące mienie

Inna ważną możliwością dla systemów alarmowych, jakie instalowane są w domach i mieszkaniach to czujniki zalania. Montowane w miejscach, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia wilgoci, wykrywają pojawienie się wody informując za pośrednictwem centrali alarmowej o zagrożeniu. Bardzo istotna funkcja dla wszystkich, którzy byli już zalani i nie chcą ponownie przechodzić piekła remontów i strat z tym związanych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *